Blog > Komentarze do wpisu
Jogurty wegańskie z mleka roślinnego

Do zalecanych, przez Panią Bożenę Żak - Cyran, produktów fermentowanych należą także jogurty. Można je przyrządzać na bazie "mlek" roślinnych a zakwaszać statretem pochodzącym z jogurtu naturalnego krowiego, a w wersji wegańskiej starterem z zasuszonymi kulturami bakterii fermentacyjnych, które można było dawniej kupić na allegro lub sporadycznie w aptece. 

Obecnie jednak już naprawdę  łatwo jest kupić także jako starter jogurtu  po prostu jogurt sojowy wegański (np. w Piotrze i Pawle, Auchan, Real) i wtedy dodać go do naszego mleka sojowego - wtedy  dla wegan, lub dla osób uczulonych na białko zwierzęce nie ryzykuje się nawet najmnijeszej jego porcji, a dla wegan jest to o wiele prostsze niż buszowanie po aptekach w poszukiwaniu kapsułek bez otoczki żelatynowej...Jest to świetna opcja jogurtów dla osób z nietolerancją latozy, ale też może być pomocne w leczeniu skazy białkowej, ze względu na to, że białko roślinne jest tu przefermentowane, i przez to lżej strawne, łatwiej przyswajalne a bakterie jogurtowe pomagają chronić układ trawienny i florę jelitową, która i tak czesto jest już podrażniona alergią.

Wtedy robiąc jogurt sojowy, postępujemy tak samo jak w posie robienia domowego jogurtu, który robiłam z jogurtu na bazie mleka krowiego a opisałam opisałam tu klik. Każde następne porcje możemy tworzyć używając jako startera już naszego "domowego" jogurtu i nie musimy niczego wiecej kupować.

  

ps. na fotce jest jogurt niewegański !!!

 

niedziela, 04 marca 2012, zou_woodwalker

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Scansen, *.adsl.inetia.pl
2012/12/17 22:19:51
Hey, nie wiem czy dobrze zrozumiałam...ale ogólnie na jeden słoiczek jogurtu..
ile mam dać.. łyżek jogurty wegańskiego kupnego potraktowanego jako starter :)
żeby mieć pewność, że bakterie się rozmnożą i przyswoją mleko roślinne ?
:)
-
2012/12/18 11:08:29
Hej,
Ja bym dała po jednej łyżeczce jogurtu-starterado każdego słoiczka, albo inaczej wymieszała całe mleko roślinne na jogurt z tym jogurtem roślinnym starterem w garnku i potem rozlała do słoiczków.